MUSIC POINT

Projekt Music Point je určen začínajícím a méně známým hudebníkům a skupinám. Má jim umožnit vystoupení v rámci akcí pro veřejnost, které pořádá kulturní a vzdělávací středisko městské části Brno-střed.

Nápad vytvořit Music Point - místo pro dobrou muziku v centru Brna - vznikl začátkem roku 2011. Původně se mělo na náklady radnice městské části Brno-střed zakoupit jen základní technické vybavení, jako jsou kytarové či basové zesilovače, a dohodnout místo, kde by si mohli začínající muzikanti zahrát. Nakonec dostal premiérový Music Point podobu stálého pódia na náměstí Svobody u Morového sloupu, odkud zněla po celé léto, téměř každý pátek, pestrá směsice žánrů. A první ročník projektu zakončil festival v parku na Moravském náměstí, na němž své hudební umění předvedlo sedm účinkujících. Druhý rozšířený ročník Music Pointu dostal celoroční podobu – výrazně přibylo míst a akcí, na nichž se dalo vystoupit. V roce 2012 se tak do projektu zapojilo 40 účinkujících a uskutečnilo se 80 vystoupení. O rok později se přihlásilo 44 interpetů a souborů a proběhlo 84 vystoupení. Stejné množství příležitostí k hraní bylo i v roce 2014.

Pro rok 2015 dochází k drobným dramaturgickým změnám v činnosti pořadatele. Možností hraní patrně bude o něco méně, nicméně budou i nadále přednostně vybírány kapely a muzikanti, kteří jsou do projektu přihlášeni. Stejně tak i nadále zůstává základní parametr Music Pointu, a to že nejsou omezeny žádné hudební žánry. Přestože se nejedná o hudební ani talentovou soutěž, určitá míra dramaturgických korekcí probíhá – vyřazeny jsou zjevné provokace, opravdu výrazně málo zdatní interpreti a čistě teoreticky i takové produkce, jejichž texty by byly na hranici platné legislativy. Kompletní realizace vystoupení probíhá na náklady pořadatelů, kteří hradí administrativu, autorské poplatky, ozvučení, pronájem pódia či pořadatelskou službu. Nově bude účinkujícím vyplácen honorář za vystoupení vyšší než jen symbolický, jak tomu bylo v minulých letech.